آشنایی با کشور روسیه

کشور روسیه پهناورترین کشور جهان و نهمین کشور پر جمعیت جهان است و به دلیل نزدیکی با قطب شمال دارای آب و هوایی سرد میباشد. روسیه در شمال اوراسیا قرار دارد که با دریای خزر نیز مرز آبی دارد. پایتخت کشور روسیه شهر مسکو و زبان اصلی آنها روسی میباشد. روسیه دارای سیستم تحصیلی قوی و پویا میباشد و در دهه ی اخیر حدود 6.3 میلیارد دلار برای بروز شدن امکانات و ابزار های فنی در دانشگاه ها و آموزش تخصصی استادان اختصاص داده است. 21 دانشگاه روسیه در رنکینگ QS جهان وجود دارد که تعداد 5 دانشگاه در لیست 400 دانشگاه برتر جهان و در محدوده اروپا و آسیای مرکزی 48 دانشگاه در بین 150 دانشگاه برتر قرار گرفته اند که این امر روسیه را برای متقاضیان به گزینه ای جذاب تبدیل کرده است.

 

شهر های دانشجویی کشور روسیه

کشور روسیه دارای انواع مختلفی از سبک زندگی است که بسته یه اینکه چه منطقه ای را برای تحصیل انتخاب میکنید متفاوت است. در زیر برترین شهرهای دانشجویی کشور روسیه را معرفی میکنیم:

 

- مسکو - Moscow 

مسکو که به عنوان مرکز فرهنگی روسیه شناخته میشود, با اماکن دیدنی و بناهای تاریخی جزو دیدنی ترین شهرهای دنیا و بهترین شهر دانشجویی QS در سال 2015 که در لیست 50 شهر اول قرار دارد, میباشد. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی واقع شده‌است. کاخ کرملین، قلعه‌ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود. کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده‌است. این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین‌المللی به نام «متروی مسکو» است که بزرگ‌ترین شرکت تولید واگن‌های مترو در جهان است.میدان سرخ که از مشهورترین میدان های جهان است، قلب شهر مسکو و نماد کشور روسیه به شمار می رود. این شهر دانشگاه های مهمی همچون : دانشگاه دولتی لومونسوف, دانشگاه فنی باومان, دانشگاه روابز بین الملل, دانشگاه فیزیک و فناوری, دانشگاه تحقیقات علمی, دانشگاه تحقیقات هسته ای, دانشگاه علوم و فناوری ملی را نیز در خود جای داده است. مسکو جزو شهرهای گران محسوب میشود اما به دلیل هزینه های پایین غذا و نوشیدنی و شهریه پایین دانشگاه ها, هزینه ی بالای اسکان جبران میشود.

سنت پترزبورگ - Saint Petersburg 

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو می‌باشد که در منتهی‌الیه شمال‌غرب این کشور واقع شده‌است. این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد. سن پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است. در زبان فارسی از زمان قاجار بطور عامیانه سن پترزبورگ را «پِتِل پُرت» یا «فتل فُرت» می‌نامیدند و آن را در مثل به عنوان دورترین نقاط بکار می‌بردند در اصطلاحاتی مانند «از اینجا تا پتل پورت». دانشگاه های مهمی همچون : دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ و دانشگاه پلی تکنیک در این شهر قرار دارند.

تومسک - Tomsk

 شهر تومسک مرکز استان تومسک است و در جنوب غربی منطقه فدرالی سیبری، بر کرانهٔ رود توم قرار گرفته‌است. شهر تومسک یکی از قدیمی‌ترین شهرهای سیبری است و در سال ۲۰۰۴ میلادی ۴۰۰سالگی خود را جشن گرفت. جمعیت آن ۴۸۷۸۳۸ نفر است (سرشماری ۲۰۰۲) و دسترسی هوایی آن از طریق فرودگاه بوگاشوو است. اگر از دوستداران برف هستید این شهر بهترین انتخاب برای تحصیل در روسیه میباشد. این شهر با تاریخی غنی یکی از مراکز نوآوری در زمینه IT و علوم جهان به شمار میرود. در حال حاضر 6 دانشگاه در تومسک وجود دارد که 20 درصد از جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل داده اند. بخش عمده کارکنان را فارغ التحصیلان آموزشگاه‌های عالی تومسک که تعداد آن‌ها در سال به 12 هزار نفر می رسد ، تشکیل می دهند. در واقع برنامه تبدیل تومسک به قلب تپنده نوسازی روسیه بر بنیان توانمندی های دانشگاهی این شهر استوار شده است، به طوری که در این شهر نیم میلیون نفری، شش دانشگاه بزرگ دائر بوده و به عبارت دیگر از هر پنج نفر ساکن آن یک دانشجو است. در واقع می توان شهر تومسک را شهر دانشگاهی روسیه در منطقه سیبری این کشور نامید که مانند آن تنها در سه نقطه دیگر این کشور متشکل از ˈدوبناˈو ˈازوینیگورودˈدر حومه مسکو و مجموعه های دانشگاهی ˈسنت پترزبورگˈ است. با اینکه فاصله تومسک از مسکو پایتخت روسیه چند برابر فاصله بسیاری از کشورهای جهان از همدیگر بوده و در سه هزار و500 کیلومتری مسکو قرار دارد، اما اغلب امکانات مدرن در این شهر وجود دارد و مردم آن از اینکه در شهری آرام و آرمیده در کنار رودخانه زیبای ˈتومˈ زندگی می کنند، بسیار راضی به نظر می رسند.

حقایقی جالب در خصوص روسیه

متروی زیبای شهر مسکو
متروی مسکو زیباترین شبکه حمل و نقل زیر زمینی جهان میباشد که با معماری خاص و منحصر به فرد آن را به مکانی توریستی تبدیل کرده است.
ترسناک ترین گذرگاه جهان
یکی از ترسناک‌ترین گذرگاه‌های جهان، SkyBridge است که ۴۳۹ متر ارتقاع دارد.
جمعیت زنان
جمعیت زنان، ۱۱ میلیون بیشتر از جمعیت مردان است.
دریاچه بایکال روسیه
 ۲۰ درصد آب‌ شیرین غیر منجمد جهان تنها در یک دریاچه قرار گرفته است: «دریاچه‌ی بایکال روسیه»
چنانچه شما نیز مجذوب زیبایی های کشور روسیه شده اید هم اکنون میتوانید برای ادامه تحصیل  با مشاورین گروه آتیه افرینان با شماره ی 22226777 -021 برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراک
0